Skip to content

İncir Sirkesi /Evde Sirke Yapıyoruz

17 Ekim 2011

İncir de tıpkı üzüm ve elma gibi, sirkesi yapılabilen meyvelerimizden biri. Aslında nardan ayvaya, gül yaprağından portakala, limondan eriğe bütün yaş ve kuru meyvelerden fermantasyon sonucunda sirke elde edilebiliyor.

 Çok gençler bilmeyebilirler ama, önceleri, hazır alınan sirkelerin içinde jölemsi tortular “sirke anası” oluşurdu. Bunlar aslında sirkede oluşan bakterilerin yüzeyde birikmesiydi ve sirke kullanılırken atılırlardı. İşte o sirkeler doğal yolla elde edilen gerçek sirkelerdi. Evde sirke yapmayı denerseniz sirke kabınızın üzerinde bu tür şeffaf tortular görmek sizi üzmesin. Ancak bu tortular şeffaflığını yitirmiş küflenmiş olurlarsa sirkede problem var demektir.

Şimdilerde market raflarında yer alan sirkeler yüksek ısılarda pastörize edilmiş sirkelerdir ve bunlar gayet şeffafa olup içlerinde sirke anasına da rastlanmıyor. Yüksek sıcaklığa maruz kalan bu sirkelerin neredeyse tüm faydalı özellikleri de kayboluyor. Çok şükür ki artık tüketiciler de bilinçleniyor ve artık büyük marketlerde doğal yollarla elde edilmiş sirkeler de bulunabiliyor, pek tabii ki diğerlerinin en az 3 katı fiyatlarla.

Bir süre önce dayımın otel/ restoranında çalışırken, mutfakta ayıklanan elmaların kabuklarını attırmaz, bu kabukları kereviz yaprakları ve bir miktar doğal sirke ve kaynar suyla turşu kurar gibi kavanoza bastırtırdım. Kuytu bir yerde saklanan bu kavanozda bir süre sonra çok hoş kokulu bir sirke oluşurdu. Kavanozun üzerinde oluşan sirke anasını süzer sirkemizi kullanırdık. Bu metodla evde tükettiğimiz bütün meyvelerden sirke yapabiliriz, yeter ki kullandığımız meyveler çürüksüz, kaplar temiz, ortam loş ve serin olsun.

Ben denediğim çeşitli sirkeler arasında incir sirkesini çok sevdim. Geleneksel olarak kullandığımız üzüm ve elma sirkelerinden çok farklı bir tadı ve kokusu var. Meyvenin gerçek kokusu ve tadı sirkeleşme esnasında kaybolmuyor. Ne çok ekşi ne de çok tatlı. Salata soslarıma yeni eklediğim bu tadı sizin de sevebileceğinizi sanıyorum.

 

 

Evde İncir Sirkesini Nasıl Yaptım:

Ben evde hazırladığım bu sirke için sadece

20 adet kadar geçen yılın ürününden kuru incir,

 2-3 bardak kaynatılmış içme suyu,

1 bardak doğal pekmez

son aşamada da 1 bardak organik sirke kullandım.

İlk önce incirleri bol su ile ovalayarak iyice yıkadım. İyice ufak doğradım.

İncirleri yayvan ve derin bir cam kase içine koyup üzerlerini örtecek kadar kaynar su ekledim. Üzerini temiz bir tülbentle örttüm. Evde sirke yapar ve saklarken muhakkak cam kaplar kullanmalıyız.

Ertesi gün iyice yumuşamış olan incirlerin üzerine kolayca mayalanmaları için, 1 bardak *doğal pekmezilave ettim ve üzerini yine tülbentle örttüm. Tülbentin üzerine bir de tencere kapağı kapattım mutfağımın ışık almayan bir köşesine bıraktım.  Her gün bir kez kapağını açıp karıştırdım ve havalanmasını sağladım.

Bu şekilde 2 hafta kadar uyumaya yatan incirlerim yavaş yavaş mayalanmaya başladılar.

3. haftanın sonunda iyice erimeye yüz tutan incirlerin içine 1 bardak yine **doğal yollarla  yapılmış elma sirkesi ekledim ve yine üzerini örtüp bıraktım. Ara sıra  kontrol etmeye devam ettim.

5. haftanın başında ise sirkem hazır olmuştu. Tadına baktım ve ***sirkeyi süzme zamanı geldiğini anladım.

Fotoğraflarda da görüldüğü gibi önce tel süzgeçten sonra da tülbentten iyice süzülmesini bekledim. Süzdüğüm tülbentin sıkı olmasına dikkat ettim ki sirkem fazla tortulu kalmasın.

En sonunda da sirkemi ağzını sıkıca kapatabildiğim hava almayan şişelere boşalttım.

Şimdi çok hoş kokulu ve lezzetli bir incir sirkem var.

*Meyvelerin alkolleşmesini kolaylaştırmak için bu yöntemi Pınar Hanım (http://www.ipekhanim.com) önermişti.  Kuru incir seçerken de onun uyarılarına dikkat ediyorum.http://mutfakpenceremden.com/2011/09/23/incirli-su-muhallebisi/

** İlk defa ev sirkesi mayalarken muhakkak güvendiğiniz bir yerden alacağınız doğal yöntemlerle yapılmış, pastörize işleminden geçmemiş bir sirke kullanmanızı öneririm. Ben elma sirkesini üzümden daha tatlı ve daha az keskin olduğu için tercih ettim. Arzu eden saf üzüm sirkesi de kullanabilir.

*** Sirkenizin keskinliğini kontrol ederek bu zamanı kendiniz belirleyebilirsiniz. Sirkeleşme süresi uzadıkça asit oranı da artacak ve sirkeniz keskinleşecektir.

 

Sirkenin birçok faydası olduğu bilinir ancak eğer şifa için kullanılacaksa kesinlikle doktor tavsiyesi alınmalıdır. Bu faydalardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

-Bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonlara yakalanmayı engeller.

-Sirke sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa iyi gelir. İştahı açar. Bu sebeple birçok yemek ve salatalarda tat ve çeşni için kullanılır.

- Sirke kandaki kolesterolu düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar.

-Elma sirkesinde yüksek miktarda kalsiyum bulunur. Kemik erimesine karşı yararlıdır.

-Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücüdür.

-Vücudu toksinlerden arındırır

-Arı sokmalarında ve saçlarda oluşan kepeğe karşı da kullanılır.

About these ads
2 Yorum leave one →
  1. Sema permalink
    05 Şubat 2014 10:38

    Merhaba, ben daha önce birçok üründen sirke yaptım fakat kuru gıdalardan sirke denemedim.Kuru incirden sirke tutuyorsa o zaman herhangi bir kuru meyveden de sirke yapılabilir sanırım? Yurtdışında yaşadığım için bazı meyvelerin tazelersini bulamıyorum..acaba kuru gıdalarda şekerlenme asitle alakalı sirke fermantasyon süresini etkiler mi?Bu yaptığınız sirke 5 haftada oldu demişsiniz, keskinliği tam oturmuşmuydu? Yoksa bi süre daha bekleyince mi keskinleşti?

    • 06 Şubat 2014 17:25

      İncir çabuk keskinleşiyor,ancak ben hazır alınan sirkeler kadar keskin sevmiyorum incirin kokusununkaybolmamasını tercih ediyorum.Bütün kuru meyvelerden de sirke yapılabiliyor.:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 4.345 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: