İçeriğe geç

Üçüncü Yılı Bitirirken Yine İlk Yazımla Anneannemi Anıyorum

31 Ocak 2014

Anneannemin  yemeklerinin tadı bir başkaydı doğrusu… Kullandığı malzemeler mi başkaydı gösterdiği özen mi, yoksa her ikisi de mi? Okuldan gelir gelmez  mutfağa dalar onun  hazırladığı  güzelim yemeklere yumulurduk. Ancak şu bir gerçek ki ailemizin özellikle anne tarafında, sadece kadınlar değil erkeklerin de mutfakla çok sıkı ilşkisi vardır. Anneannemin dört erkek kardeşinin de mutfakta özel maharetleri vardı. Bu beceri dayıma ve onun da erkek torununa yansımış.

 

Anneannem uzun yıllar bizim evde yaşadı ve annem çalıştığı için mutfak ona emenetti. Lezzetli yemek yapmanın sırlarını en kolay ondan öğreneceğimi farkettiğimde  henüz çocuk  yaştaydım. Her fırsatta  yanında durup yaptığı yemeklerin, kurabiyelerin tariflerini yazardım. Çünkü, nur içinde yatsın kendisi herşeyi ezberden yapardı. Sofrayı donatır, beğenileri toplar ve daha herkes tatlısını yerken  masayı toplamaya başlardı. O zamanlar tatlı ve meyve,  yemeğin hemen ardından sofrada  yenirdi. Kızkardeşim ve ben evlenip kendi yuvalarımızı kurduktan sonra  da sık sık  ziyaretimize gelir özlemini duyduğumuz yemeklerini  bizim  mutfağımızda yapardı. Anneanne eli değmiş yemekler, börekler ve tatlılar  konuklarımız için kurduğumuz sofralarda yerini alırdı.

Aramızdan ayrılmadan  çok  kısa bir zaman  önce, yani seksenli yaşlarının başında  halen  mutfaktaki  görevini bırakmamıştı. Sırası  geldikçe tariflerini sizlerle de paylaşacağım mafiş, hanım göbeği, kadın göbeği, irmik tatlısı, yoğurt tatlısı gibi tatlılar, aile yadigarı özel yemekler, patlıcanlı, kıymalı  börekler, dondurmalar kendi mutfaklarımızda halen yerlerini korumakta…

Onun hatırasına ilk tarfimiz onun unutulmazı  Mafiş… Nur içinde yat anneanneciğim. Bu tatlıyı her yaptığımda seni sevgiyle anmaya devam edeceğim….

MAFİŞ

Arapça karşılığı ‘yok’ demekmiş ama bence siz anlamını bırakın da tadına bakın derim. Anneannemin sağlığında mafiş siz misafir ağırlandığını pek hatırlamayız. Yapılışı biraz zor ve zaman alsa da yemesi pek kolay ve çabuk olur.

Aşağıdaki ölçü için ben 8 kişilik diyorsam da siz bana inanmayın, 6 kişi için idealdir. Yok ben tatlı çok severim daha yaparken yiyenlerdenim derseniz ona karışmam.

MALZEMELER:

1 yumurta

1 yumurta kabuğu dolusu sıvı yağ

1 yumurta kabuğu dolusu sirke

1 fiske tuz

Aldığı kadar un

Şerbeti İçin : (şerbeti önceden hazırlayıp soğumaya bırakıyoruz)

2bardak şeker,

1,5 bardak su,

yarım limonun suyu

Yukarıdaki malzemelerle elimize yapışmayacak kıvamda bir hamur tutuyoruz. Yarım saat nemli bezle örtülü olarak dinlendiriyoruz. Tezgahı unladıktan sonra ikiye ayırdığımız hamuru 2-3mm. kalınlığında açıyoruz. Daha sonra açılan hamuru önce bir yönde sonra diğer yönde 2-3 parmak genişliğinde şeritler halinde  kesiyoruz ve fiyonk şekli verip, unlanmış bir tepsiye diziyoruz.. Üzerine nemli bez örtüp, kızartma tavamızı hazırlıyoruz. Yağ iyice kızınca mafişleri alt üst birer kere çevirerek kızartıyoruz. Tavadan çıkartıp hemen soğumuş şerbete atıyoruz. Mafişler süzüldükten sonra servise hazırdır.

One Comment leave one →
  1. fatos ortac permalink
    31 Ocak 2014 08:22

    Allah rahmet eylesin, nurlarda yatsın.. Anneanneni hep mutfakta hatırlarım.. Ne tatlı kadındı..:(

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: