İçeriğe geç

Tatlı Lor/Ricotta Peyniri yapılışı

Evde tatlı lor yapmak için gerekenler sadece süt ve organik bir sirke ve de temiz bir mutfak tülbentidir. Ben ölçü olarak ilk defa deneyeceklere 1 kg. süt ile başlamalarını öneririm. Belki bundan elde edeceğiniz peynir size biraz az görünecektir ama hiç önemli değil ertesi gün tekrar yapabileceğiniz kadar kolay bir işlem evde lor yapmak. Zaten bu tür evde yapılan lor gibi taze peynirler çok çabuk tüketilmelidirler. Buzdolabında en fazla 5 gün saklanabilirler.

 -Öncelikle 1kg.çiğ sütü iyice kaynatıp mikropların ölmesini sağlıyoruz. Buzdolabında soğutuyoruz. Aynı gün veya en geç bir sonraki gün bu sütü *ikinci kez pişirmek üzere tencereye koyuyoruz, içine bir fiske tuz atıp ısıtmaya başlıyoruz.

-Sütümüz hafifçe kaymaklanmaya başladığında, (eğer sıvı termometreniz varsa 80yi gösterdiğinde) sütü ocaktan alıp içine 2-3 çorba kaşığı organik sirke ekliyoruz. Bu işlemi kullandığınız herhangi bir sirke ile de yapabilmek mümkün ancak hedef daha sağlıklı beslenme olunca düşünmek gerekiyor. Hatta sirke yerine kefir kullanan arkadaşlarım da var.

-5-10 dakika sonra sütün ayrışmasını görmeye başlıyoruz. Bu şekilde tenceremizin üzerini bie mutfak bezi ile örtüp 2 saat kadar oda sıcaklığında bırakıyoruz. Daha sonra da temiz bir tülbentten süzerek üstte kalan peynir tortusunu, fotoğrafta gördüğünüz gibi süzülmeye bırakıyoruz.

– Süzülme işlemi için bir gece buzdolabında bekletmek yeterli olacaktır. Ertesi sabah kahvaltıda üzerine bal dökerek afiyetle yiyebiliriz. Eğer kalıp gibi çıkmasını isterseniz o zaman tülbentteki peyniri iyice süzgece bastırıp kalan suyu da süzmeniz mümkün.

Tencereye süzülen suyu ne yapacağız, biliyor musunuz, ilk pişireceğimiz çorbaya veya makarnaya katacağız.

Ricotta : İtalyanlar’ın peynir altı sularından özel bir mayalama tekniği ile elde ettiği peynir çeşidi olup ri- cotta, re- cooked, yani iki kez pişmiş anlamında bir peynirdir. Bizim köylerimizde de lor peynir altı sularından çeşitli bitkisel veya hayvani mayalarla mayalandırılarak yapılmaktadır.

Eğer peynir konusuna meraklıysanız ve ülkemizde üretilen peynirleri merak ediyorsanız Artun Ünsal’ın SÜT UYUYUNCA adlı kitabını önerebilirim.

 

Reklam
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: