İçeriğe geç

Bayram Deyince…

07 Ağustos 2013

1-lokum,%20badem%20ezmesi                                                                      Fotoğraf, Türkiye Turizm Tanıtım Broşürlerinden alıntıdır.

Bayram deyince, önce üzerine kırmızı yapma kirazların iliştirildiği, bir çift siyah rugan ayakkabı gelir gözümün önüne. Yere bırakmaya kıyamayıp yatağıma aldığım, bayram sabahı beraber uyandığım yeni ayakkabılarım. Annemin diktiği bayramlık elbiselerimin altına giydiğimde gün boyu gözümü alamadan seyrettiğim ayakkabılarım. Sonra yollar gelir aklıma, otobüsle, tramvayla, trenle alınan uzunlu kısalı yollar. Kucaklaşmalar, bayramlaşmalar, barışmalar,muhabbetler. Sofralar gelir, kalabalak kalabalık. Tatlılar börekler, çeşit çeşit şerbetler gelir.Mendiller gelir arasına bayram harçlığı gizlenmiş. Bayram şekeri gelir lokumundan akidesine, badem ezmesinden pralinine. Lunaparklar gelir aklıma salıncaklı, dönme dolaplı. Sevinç ve mutluluk gelir.

Bugün de bayramlar sevinç ve mutlulukla gelse keşke. Keşke yurdum insanının herbirinin yüzü gülebilse, analar ağlamasa,ormanlar yanmasa, doğa katlolmasa, yemyeşil parklar, bahçeler bizim olsa, insanlar birbirine eziyet etmese, ülkemde anlayış ve hoşgörü hakim olsa,güneş doğsa pırl pırıl, sular aksa şırıl şırıl.Sofralarda bolluk bereket, gönüllerde hep sevgi olsa keşke.

Keşke bu bayram alışverişmerkezleri yerine doğaya çıkarsak çocuklarımızı, evimizde pişirdiğimiz geleneksel yemeklerimizle doyursak,  eski bayram anılarımızı anlatıp, hoşça zaman geçirsek birlikte.  Dayanışmayı, komşuluğu,unutulmaya yüz tutan göreneklerimizi hatırlasak. Mutlu olsak.

Biliyorum, bu  bayram biraz zor yaşanmakta olan sayısız olumsuzluklara rağmen mutlu olabilmek.Ama unutmayalım,mutluluğun bir kardeşi de umuttur ve umut her zaman yanımızdadır.

Bayramaların hepimize kardeşlik, barış, sevgi ve huzur getirmesini dilerim.

Mutfağınız aşsız, sofranız başsız kalmasın sevgili “mutfakpenceremden” bakanlar.

Işıl Ertunç

6.08.2013

 

Reklam
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: