İçeriğe geç

Bereket Ona Sahip Çıkmayı Bilenin Mirasıdır,Çocuklarına…

09 Aralık 2012

Buğday, pirinç, nohut, kuru fasulye, kuru bakla, üzüm, fındık, badem, kayısı, kestane, fındık, ceviz, badem, çörekotu, susam gibi aşureyi oluşturan yiyecekler aslında Toprak Ana ‘nın sunduğu nimetlerin başlıcaları değil midir? Aslında  tüm dünyada  aşureye benzer yiyecekler bir bereket ve bolluk uğruna bir araya getirilmiyorlar mı? Durum böyle olunca, bugün Feriköy Pazarında, Slow Food Türkiye’nin düzenlediği Toprak Ana Günü kutlamaları kapsamında aşure yapılıp dağıtılmasına yer verilmesinin ne kadar da anlamlı olduğunu görebiliyoruz.

1aşure

Slow Food Türkiye/Fikir Sahibi Damaklar Derneği haftalar öncesinden yapılacak bu etkinliği paylaşmış ve arzu eden herkesi pazara aşure karıştırmaya ve davet etti. Hatta gelen konukların, varsa kendi geleneklerine göre “aşure” tariflerini veya büyüklerinden dinledikleri “mutfak  hikayelerini” de beraberlerinde getirmelerini önerdi. Derneğin Türkiye ayağının kurucusu olan Defne Koryürek ve ekibindeki özverili hanımlar  bir gün önceden tam 25o kişiye dağıtılacak aşureyi Anadolu’nun dört bir yanından gelen çeşitli ürünlerle elbirliğiyle hazırladılar. 8 Aralık Cumartesi günü  pazarda bir yandan yeni yapacakları aşure kazanının başına geçtiler, bir yandan da gelenlerin öykülerini dinlediler. Gelen konuklar kah aşure kaşığına el atıp bizim de emeğimiz geçsin deyip bakır kazanda kaynayan aşureyi karıştırdılar, kah kendi tariflerini anlattılar. Kısa sürede dağıtılmak üzere tezgaha konmuş olan minik aşure kavanozları sahiplerini buldu ve paylaşım, kardeşlik ve barış uğruna gerçekleşmiş oldu.

1-DSC_0760

Etkinliğin esas amacı, aşure üzerinden topluma kültür mirasımıza, mutfağımıza ve de en başta toprağımıza sahip çıkmaktı. Gün boyu tezgaha uğrayan bir çok kişiye mikrofon tutuldu, kameralara karşı, aşurenin kültürümüzdeki önemi ve kadının özellikle  mutfak kültürü mirasımızı nasıl koruması gerektiğiyle ilgili sorular soruldu, sohbetler yapıldı. IMC Televiyonunda yer alan ve Defne Koryürek’in sunduğu”Ne Yiyorsak Oyuz” canlı pazarda alınan bu kayıtlara da yer verildi. Defne Hanım konuklarıyla; Nasıl yaparız da bugünün hızlı çalışma temposunda biraz da annelerimizin, büyükannelerimizin mutfak geleneklerini hatırlayıp, bunları gelecek nesillere taşıyabiliriz, nasıl hazır gıdalardan uzak durabiliriz,  çocuklarımıza ev mutfağından yemek yeme alışkanlığını nasıl geri getirebilirizi tartıştı. Küçük çocuklarımızla birlikte mutfakta geçirilecek on, onbeş dakikanın öneminden bahsetti.

1-DSC_0732

Pazar yerinde  ekipte aktif rol alan sevgili Neva Kip arkadaşımızla mutfak ve taşıdığımız miras konusunda  sohbet ederken, bir ara kızlarımın bana hediye ettiği bir yemek kitabının ilk sayfasına yazmış oldukları anlamlı sözler aklıma geldi ve çok duygulandım, gözlerim doldu.Şöyle demişler:

Canımızdan öte anneciğim, bize bırakacağın en değerli mirasın sevgiyle hazırladığın o güzel yemeklerin olacağına ne şüphe! Ama bil ki  bu yemekler senin kadar keyif alınarak, özenilerek yapılamayacaklar, ancak hiç bir gün unutulmayacaklar.Dileriz ki, sofraların ve sofralarımız her zaman gülücüklerle ve senin kattığın özel lezzetlerle dolup taşsın.Bu  kitap müzelik yemeklerimiz için sana bir anı olsun!

Onların bu sözleri benim de yazdığım bu blogun ön sözündeki cümlelere çağrışım yaptı. Ben de bu yola çıkarken” Anneannemin mirası” dememiş miydim? Umarım bir gün o mirası gerçek kağıt sayfalarına taşıyabilirim. Sizler de büyüklerinizden  öğrendiklerinizi unutmamaya, yaşatmaya geyret ederseniz bu amaca çok önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz.

Bu yıl etkinlikte pişirilen aşurenin tarifi geçen yıl Terra Madre kutlamaları çerçevesinde yapılan buğday ve ekmek konulu etkinlikte yer alan ve hepimizi evde ekmek yapmak konusunda motive eden Şemsa Denizsel’e aitti. Bildik tadından biraz daha farklı, özellikle şeker yerine bal kullanılarak yapılan bu aşure oldukça hafif ve çok lezzetliydi. Eli değen herkesin ellerine sağlık.

İşte bu aşurede kullanılan ve yurdun dört bir yanından gelmiş malzemeler:

1-tarif

Şimdi sizler bu etkinlikte paylaşılan hikayeleri merak edersiniz biliyorum. Onları da gelecek hafta bir araya toplayıp sizlerle paylaşacağım, inanın pek hoşunuza gidecek. Belki ardından sizler de benzer öykülerinizi bize yazarsınız.

Bereketli ve sevgi dolu günler hepimizin olsun!

Fotoğrafların bir kısmı Slow Food Türkiye facebook sayfasından alınmıştır.

toprak ana

Reklam
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: