İçeriğe geç

Aşçı Fok’tan Akasyalı limon reçeli ya da limonlu akasya reçeli!

27 Nisan 2015

Size hakkında yazmak istediğim özel insanlardan söz etmiştim hatırlarsanız. İşte onlardan biri de sevgili Nurdan Çakır Sezgin, ya da kısaca Aşçı Fok. Bugün hakkında yazmaya yetişemeyeceğim ama verdiği şu tarifi taze taze paylaşmam gerektiğini düşündüm. Eksik olmasın hemen izin verdi. Reçellik akasyaya ulaşma şansınız varsa, buyrun tarif. Nefis bir şey, kokusu burnuma geldi.
Şimdilik kendi sayfasındaki biyografisini de eklemekle yetiniyorum. Söz ilk yazım hakkında geniş bilgi vermekle ilgili olacak. Sevgiler Nurdan Çakır Sezgin.
Türkiye’nin ilk enstalasyon evi Siyaz ve Siyaz Felsefesi’nin kurucusu. Pozitivist yaşam alışkanlıkları araştırmacısı. Yaşça hoşça Aşçı Fok’ça Foça Mutfağı kitabının yazarı. Marmara, Ege ve Akdeniz kıyı bölgelerinin gündelik alışkanlıkları üzerine kitaplaştırma çalışmalarına devam ediyor. Mutfağın, yaşama sanatındaki yeri ve yöresel etkileri üzerindeki notlarını, konu başlıklarını ve de yazınsal anlamda güncelliğini www.ascifok.com ile sürdürüyor.
Akasyalı limon reçeli ya da limonlu akasya reçeli!

Ne zaman Nisana erip yeşil erkek incirleriyle boğuşma zamanı gelse akasyalar da aklıma düşer… Reçellik çiçek takımından olan akasyaları dallarında görünce dayanamıyorum. Aslında ömrü hayatımda sadece iki kez yaptığım bir reçeldir kendileri. Önceki denemelerim 2000’li yılların başlarıydı sanıyorum, işte o günlerden bu yana yenilenen bir tarif…

Evet, tarifsiz olmaz!

Bir küçük tepsi dolusu kaliteli akasya çiçeği
4 bardak su
5 – 6 bardak tozşeker (reçelin şerbeti için herkesin kendi ölçüsü vardır mutlaka, kullanılan şekerin cinsi bile bu ölçüleri değiştirebiliyor)
4 – 5 adet kalın kabuklu limon
Bir adet limonun suyu

Limonlar rendenin en ince tarafıyla tıraşlanır. (Limon kabuğu rendesi çıkarır gibi, bu rendelenmiş mis gibi limon kokan kısmı atmıyoruz, biraz şeker ile kavanoza koyup diğer tatlı pastalar için buzdolabında saklayabiliyoruz)
Traşlanan limonlar soğuk suda yıkanır, portakal dilimi gibi dış kabukları kesilip 20 dakika kadar haşlanır. (İçleri ayrıca başka yerde değerlendirmek üzere ayrılır.)
Kabuklar haşlanırken iyice yumuşadığından kendi ekseninde kıvrılıp kürdanlanır veya ipe dizilir.

Diğer tarafta kaynayan şerbetin içine bu kürdanlanmış limon kabukları atılır, on dakika kadar kaynayınca ardından şerbete akasya çiçekleri atılır. (Akasya çiçekleri önceden su dolu bir kapta biraz bekletilir ki börtü böceği çıksın. Sonra çiçeklerin iyice kuruması sağlanır.)

20 – 25 Dakika kadar hep birlikte kaynayan reçel limon suyuyla kestirilir. Mis gibi limon kokan limon tatlısı gibi bir hoşluk oluyor. Bu tür meyve ve çiçeğin birlikte kullanıldığı reçellerde güneşte bekletmek işe yarıyor. Reçeli bir tepsiye döküp üzerini de tülbent ile örtüp güneşe bırakmalı birkaç gün. Geceleri içeri almayı unutmayın ama! Sadece gündüzleri güneşte…

Afiyet-i hoşluk olsun…

Not: Eğer limon çok baskın onun yerine elma suyu ile sırf akasya çiçeği kaynatalım derseniz, ona da pekâlâ. Denediğimde çok da özel olduğunu düşünmediğimden yazmamıştım. Yapılabilir tabi.


Aşçı Fok
Nurdan ÇAKIR TEZGİN

 

 


 

Reklam
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: