İçeriğe geç

Boğaziçi Üniversitesi’nde Bir Söyleşi

06 Nisan 2013

1-pınar

 

TARİH 4 Nisan perşembe 2013,  yer Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu.  Bu Gusto ‘nun ( Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degüstasyon Kulübü) söyleşi konuğu Pınar Kaftancıoğlu.

Söyleşide konu tabbi ki her şeyin kirlendiği bu dünyada ne yiyeceğiz, ne yemeyeceğiz. Sağlıklı gıdaya her yerde ulaşabilmek için neler yapılmalı. Gıda kontrol testleri nasıl yapılıyor? Bize düşen görev nedir?  Su, süt, et, tavuk, balık yumurta, tuz,şeker ve pirinçte durum nedir gibi daha bir çok soruya cevap  arandı.Agrolab’dan Gülden Kılınç Doğan da kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Aşağıda Pınar Kaftancıoğlu’nun neredeyse her söyleşisinde eksik etmediği birkaç cümleyi göreceksiniz. Bütün detayları tekrar tekrar  yazmıyorum. Çok daha uzun konuşmalarını ve yazılarını sizlere daha önce de paylaşmıştım. Paylaşmaya devam edeceğim. Bugün Pınar Hanım yarın bir başkası. bizi bu konularda uyaran herkesle ilgili paylaşmak boynumun borcu. Çünkü gıdamızla oynayanlara karşı sessiz kalmanın , kendi ölüm fermanımıza imza atmakla  aynı şey olduğunu düşünüyorum.

Kendime ait bir alanla başlayan, gittikçe de genişleyen çiftlik ile sınırlı kalamam. Devletin de desteği ile, kurtarılmış bir tarım bölgesi istiyorum. Mektepli çiftçiler olsun, becerilerini ve çocuklarına olan sevgilerini toprağa yöneltsin; profesyonelce toprağı işlesin, kendi çocuklarına ne yediriyorlarsa aynı kalitede ürünler üretsin istiyorum.
Çocuğuna sağlıklı bir muz yedirdiğine inandırılmış annelere, yetişme şartlarının suni olarak yaratıldığı, bin türlü katkı ile var edilmiş, doğum kontrol ilacı enjekte edilmiş muz satılmasın istiyorum.”

“Kadınlarla var ettik çiftliği. 46 çalışanın 42’si kadın.Niyetim 30’lu yaşlarımın sonunda emekli olmaktı. Ama Nazilli’den kopamadım. 70 haneli Ocaklı Köyü’ne yerleştim. Çiftçilik serüvenim kız…ıma sağlıklı gıdalar yedirebilme isteğimle başladı. Satın aldığım beş dönümlük araziyi ıslah ettim, çiftlik kurdum. Ekimlerin ilk mahsulleri çıktıktan sonra planlama hatası yaptığımı anladım. Beklediğimin çok üzerinde ürün almıştım”

Pınar Kaftancıoğlu 14 Nisan’da Ankara TEDx konuşmalarının da konuğu olacak.( yukarıda verdiğim iki ayrı linkte daha önce istanbul’da yaptığı söyleşlerden aktarmalar bulabilirsiniz.
Reklam
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: