İçeriğe geç

Daha Yazacak Çok Şeyim Var 2

31 Ağustos 2013

1-DSC00857

Kalkan Clup Patara

Eveeet nerede kalmıştım? Yazacak çok şey olduğundan söz ediyordum değil mi? Kalkan’da geçirdiğimiz tatilden ve  pişirdiğimiz

karidesli makarnadan söz etmiş,tarifini de vermiştim. Ne yazık ki sayılı gün çabuk geçiyor.

1-20130826_102542-001                                                                                      Kalkan’ın eşsiz denizi

Tatil bitti ama biz dönüş yolumuzu biraz uzattık. İki yıl önce Nazilli İpek Hanım Çiftliği’ni ziyarete gitmiş ve yayla evinde konuk olmuş ve çiftliğin keyfini çıkartmıştık.Bu yıl  o zaman  bize katılamamış olan kızkardeşim ve eşi ile beraber çiftliğe uğradık. Sanıyorum o gün çiftliğe vardığımızda yere yumurta atsak pişebilecek kadar sıcaktı ve bizim gittiğimiz saatte tarlada kimseler kalmamış, herkes gölgelere kaçmıştı. Kaçmıştı derken çiftlikte hayat durmuyordu.

1-paket                                                                                       paketleme

Bir bakışta büyüklüğünü kestiremediğim ama yaklaşık bin metre kareyi geçen bir depoda sayamadığım kadar kadınlı erkekli eleman paketleme işi yapıyordu. Ağzı açık kolilere adresler yazılmış, sipariş formlarına göre içleri dolduruluyordu. Acaip dikkat isteyen bir iş ve hata yapma olasılığının  çok yüksek olduğunu gördük. Buna rağmen çoğu kez siparişlerimizin tastamam geldiğini de unutmamak lazım. Ayrıca belki ikiyüz metre kare büyüklüğünde bir mutfak gördük ki, burası hamurhaneymiş.Listedeki o nefis  pastane ürünleri ve hamur işleri burada hazırlanıyormuş.Bir laboratuarı andıran bu bölüme girmek için özel giysi gerekiyordu ve biz kapıdan bakmakla yetindik. Bir diğer  mutfak bölümünde ise aşırı sıcağa rağmen köylü kadınlarımız oturmuş saçta yufka pişiriyorlardı. Bunlar da paketlere yetişecekti. Küçük bir bölümde de çiftliğin kendine has sabunlarının paketlenmekte olduğunu gördük. Hemen sipariş listemize bu sabunlardan ekledik.

1-DSC_3565

İki yıl öncesine göre eklenen depoları ve açılan yepyeni bölümleriyle çiftliği son derece gelişmiş ve modernleşmiş gördüğümü söylemeden geçemeyeceğim. Tavuklar, ördekler, kediler, köpekler hepsi serbestçe dolaşıyorlardı. Hayvanseverliğiyle de bilinen çiftlik sahibesi Pınar Kaftancıoğlu bir yandan bizi serin bir mekanda ağırlarken bir yandan da verdiği talimatlarla koçuna eziyet eden bir köylünün elinden hayvacağızı kurtarmak için satın almaya çalışıyordu. Son zamanlarda çiftilkte olan biteni ve yeni projelerini bir çırpıda anlatırken çok sevgili torunu Mavi’nin fotoğraflarını da gösterdi. Ziyaretimizi bir daha sefere yine orada konaklayacağımıza söz vererek tamamladık ve çiftlikten ayrıldık.

1-DSC00039

Yayla Evlerinden biri

Dönüş yolumuzu bir hayli uzattık demiştim ya. Önemli bir sebebi vardı. Niyetimiz çok uzak olmadığını umduğumuz bir tarihte yerleşmeyi düşündüğümüz Urla’ya uğramak, bu amaçla geçtiğimiz günlerde aldığımız toprağımızı ve çevresini görmekti. Urla bize kucak açtı.Sevimli sokakları, temiz havası, bağları ve bahçeleriyle halen sakin görünen bu beldeyi çok sevdik. Sevdik demişken, bize bu toprağı satan, hayallerimize bir adım daha yaklaştıran aileyi de pek sevdik.

1-IMG-20130831-WA0000

Yaklaşık altı yedi yıldır Urla’da yerleşmiş olan ve daha şimdiden kendi buğdaylarından un elde eden, hayvanlarının sütünden peynir yoğurt ve hatta sabun da üreten, yünlerinden çok şık keçe eşyalar yapan bu aileye ve burada kurdukları çiftlik hayatına  hayran kaldık.

1-DSC_3566

Onlardan ayrılırken komşu olacağımız  günlerin yakın olmasını diledik.

1-urla

Eve vardığımızda bizi bekleyen sürpriz karşısında nasıl şaşırdığımızı anlatamam. Daha henüz iki hafta kadar önce yumurtadan çıkan kumru yavrularını mutfakpenceremin önündeki saksıdan bizi seyrederken gördüğümde gözlerime inanamadım. Bu kadar kısa sürede ana babalarının yarı büyüklüğüne ulaşmışlar ama henüz uçamıyorlardı. Sabah olur olmaz fotoğraflarını çektim. Yıllardır pencceremin önünde yuva yapıp bir türlü yumurtalarını koruyamamış bu kumrular sonunda yavrularına sahip olmuşlardı. Şimdi gidip gelip onalra yem taşıyorlar. Hayat bu işte.

1-DSC_3542                                                                                                             17 Ağusto2013  henüz yumurtadan çıkıyorlar

1-DSC_3554                                                                                                       28.Ağustos 2013 penceremin  yeni misafirleri

Reklam
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: