İçeriğe geç

Yeni Yıl Kurabiyeleri 2/ Kurabiye Ev Yapıyoruz

20 Aralık 2018

mutfak penceremden

Toplumların kendi inanışlarına göre gelenekleri de olduğunu biliyoruz. Ama zaman içinde bunların bazıları sadece o toplumlara özel olmaktan çıkmış, genellikle ticari amaçlar sebebiyle uluslararası kullanılır olmuşlardır. Bunlar arasında yılbaşı ağacı ve ağaç süslemeleri gelir. Bu konunun derinlerine girmeyeceğim, ancak okul yıllarım Alman kültürüyle iç içe geçtiğinden onlardan öğrendiğim ve bu dönemde yapılan bazı yiyeceklerden de söz etmeden geçemeyeceğim.

Aralık ayında Avrupa’da vitrinleri süsleyen renk renk kurabiye evlere rastlarsınız. Bu çok eski bir gelenektir. Sebebini tam olarak bilemesem de Alman dostlardan öğrendiğime göre ailenin çocuklarla beraber hayal güçlerini ve yeteneklerini ortaya koyarak bir arada yaptıkları bu evin dini inanışlarla pek o kadar da alakası yok, ya da artık pek bilinmiyor.

Bu ev kurabiyeyi siz de çocuklarınızla birlikte bir tatil gününde eğlence amacıyla yapabilir, yeni yıl sofranıza ekleyebilirsiniz. Hatta ilkokul çağında çocuklarınız varsa, onlardan evin kağıt kalıbını hazırlarken size yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Bu onlar için hem faydalı hem de eğlenceli bir çalışma…

View original post 479 kelime daha

No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: