İçeriğe geç

” Mutfakpenceremden” görünen ilk atölye çalışmamız…

06 Kasım 2012

Bugün ilk “mutfakpenceremden atölye çalışmasını” yaptık. Temamız “ evde sağlıklı ekmek yapımı” idi. Ama biz ekmeğimiz mayalanırken boş mu duracaktık, tabii ki durmadık, mevsime uyan ve en beğenilen tariflerimizden biri olan “pırasa köftesi”ni de araya sıkıştırdık. Konuklarımın biri çoooook uzaklardan, taaa Panama’dan  gelen taptaze bir yabancı gelin, Isabeldi. Siz benim yabancı dediğime bakmayın, hali tavrı sanki yıllardır aramızdaymış gibi. Kendisi çok sıcak kanlı ve  cana yakın. Mutfakla yakından uzaktan hiçbir ilgisi olmamışsa da yemek yemeyi çok seviyor. Söylediğine göre ailesinde yemek yapmayı öğrenen ilk kişi olacakmış.Vallahi onun yalancısıyım. Isabel her şeye karşı çok meraklı. Şu anda dilimizden sadece birkaç kelime anlasa da çok yakında sökeceğine eminim. Diğer konuğumsa eşi Mertti. Mutfağa meraklı erkeklerden biri Mert. Hem pişirmeyi hem de yemeyi seviyor. Bugün hep birlikte pişirdik ve ardından da pişirdiklerimizi afiyetle yedik.

Bugün “ mutfakpenceremden” bakıldığında görünenlere çektiğimiz fotoğraflar eşliğinde göz atalım mı?

Sabah saat tam onda Mert ve Isabel gelmiş, önlüklerini ve şapkalarını takmış, mutfağa girmeye hazırdılar. Biraz sohbetten sonra ekmeğimizin hazırlıklarına başladık. İlk önce hazır toz maya ile ekmek yaptık, sonra da evde yaptığım ekşi mayalı ekmeğe geçtik.

Mert ve Isabel, senin hamurun mu benim hamurum mu daha iyi olacak diye hamurlarına işaret koydular ve ikisi de sonunda hamurlarının bu kadar güzel mayalanması karşısında hayrete düştüler.

Hepimiz merakla ekmeğin tadına bakmak için sabısızlanıyorduk.

Fazla söze gerek yok, değil mi?

Bu arada ekmekler mayalanırken geçen sürede boş durmamış, pırasa köftesini birlikte hazırlamış ve kızartmıştık. İşte Mert ve Isabel’in  “pırasa köftesi” macerası.

Sonunda güzel bir sofrayı hakkettiler.

Mert ve Isabel  farklı atölye çalışmaları için sözleşerek ayrıldık.

Tarifler : pırasa köftesi

evde sağlıklı ekmek

No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: